Wypożyczalnia

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego, prowadzona przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Skarżysku Kamiennej została uruchomiona w kwietniu 2014r.

Wypożyczalnia jest jedyną tego typu placówką w powiecie skarżyskim oraz w sąsiednich powiatach. Jej celem jest niesienie pomocy wszystkim, którzy ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek, doznane urazy, czy konieczność rehabilitacji po przebytych operacjach lub chorobach potrzebują specjalistycznych urządzeń.

Cały sprzęt do uruchamianej Wypożyczalni przekazał w darze dla Stowarzyszenia Pan Walter Matt, mieszkający w Marburgu emerytowany inspektor policji, dla którego celem całego życia było niesienie  pomocy Polsce jako zadośćuczynienie za zbrodnie dokonane przez hitlerowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

Koszt wypożyczenia jest symboliczny, nieodczuwalny dla beneficjentów. Zebrane środki są wykorzystywane na bieżące wydatki, opłatę czynszu, zakup środków czystości i środków konserwujących. Drobne naprawy i konserwacje sprzętu zapewniają niepełnosprawni uczestnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Kościuszki, którzy pod okiem instruktora odbywają terapię w pracowni majsterkowania.

Wypożyczalnia jest nieustannie doposażona w nowy sprzęt, jak również poszerzana jest jej oferta. Środki na zakup urządzeń Stowarzyszenie pozyskuje od sponsorów, z 1% podatku dochodowego oraz z przychodów z Wypożyczalni. Do końca 2018 roku prowadzona była również akcja zbierania plastikowych nakrętek na zakup sprzętu.

Wypożyczalnia znajduje się przy  ul. Plac Floriański 1, w budynku zajmowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną (w piwnicach).

WYPOŻYCZALNIA CZYNNA JEST:

  • W ŚRODY – W GODZ. 14:30 – 15:00
  • W PIĄTKI – W GODZ. 13.30 – 14:00.

DYŻURY PEŁNIĄ SPOŁECZNIE CZŁONKOWIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA.

Telefon kontaktowy w sprawie dostępności sprzętu: 663 378 265

W wypożyczalni posiadamy następujący sprzęt:

Wózek sanitarny toaletowy – mogą z niego korzystać osoby, które nie są w stanie z różnych przyczyn dotrzeć do łazienki. Umożliwia wykonywanie czynności fizjologicznych w pozycji siedzącej. Po wyjęciu pojemnika spod siedziska wózek najeżdża na sedes.

Wózek aktywny – pozwala na dużą mobilność, łącznie z pokonywaniem progów i innych przeszkód. Istnieje możliwość dokonania dużej liczby regulacji, dzięki czemu wózek jest zwrotny. Umożliwia osiągnięcie maksymalnej sprawności i samodzielności w życiu oraz utrzymanie aktywności sportowej.

Chodzik – wygodna i łatwa w prowadzeniu podpórka na kółkach przeznaczona dla osób potrzebujących wsparcia po urazach lub osób starszych. Ułatwia poruszanie się po domu, codzienne spacery czy wyjście na zakupy. Wyposażony w siedzisko i koszyk. Chodzik jest składany co ułatwia transport i przechowywanie.

Balkonik rehabilitacyjny stały – sprzęt pomocniczy wspomagający pionizację i poruszanie się. Bardzo dobrze sprawdza się u osób ze schorzeniami narządu ruchu, z zaburzeniami równowagi, u osób potrzebujących wsparcia po urazach lub osób starszych.

Kula łokciowajest pomocą techniczną poprawiającą mobilność użytkownika, przeznaczona dla osób ze schorzeniami urazowo-ortopedycznymi lub z niedowładem kończyn dolnych, gdy wskazane jest odciążenie narządu ruchu.

Koncentrator tlenu – niweluje skutki niedoboru tlenowego. Umożliwia leczenie w warunkach domowych bez uciążliwych wizyt w szpitalu.

CENNIK SPRZĘTU (opłata miesięczna)

Nazwa sprzętuOpłata
Wózek inwalidzki10 zł
Koncentrator tlenu40 zł
Balkonik na kółkach5 zł
Balkonik przestawny5 zł
Podpórka rehabilitacyjna10 zł
Rower trzykołowy10 zł
Rowerek do ćwiczeń10 zł
Pionizator10 zł
Wózek z toaletą5 zł
Toaleta stacjonarna5 zł
Kule pachowe (para)5 zł
Kule łokciowe (para)5 zł
Trójnóg5 zł
Czwórnóg5 zł
Stolik przyłóżkowy2 zł
Krzesło do łazienki2 zł
Miska do mycia głowy chorym leżącym2 zł